Saçlar tam dökülmeden yani tam kellik oluşmadan saç ekimi yada saç dökülmesinin önlemini almak çok önemlidir. Ailesinde saçları dökülen herkes saçlarının tam dökülmesini beklemeden kesinlikle önlem almalı ve saçlarına bakım yaptırmalıdır.

Saç dökülmesi sorunu yaşayan birçok kişinin son çaresidir saç ekimi üstelik saç ekimi kesin çözümdür. Günümüzde teknolojinin gelişmesiyle herkes için uygulanabilen bir yöntemdir. Saç yapısının ekim işlemine uygun olması halinde, saçların tam olarak dökülmesini beklemeden saç ekimine karar verilebilir.

Saç ekimi, tamamen saçsız alana yapılabildiği gibi, seyrek yani daha az saçlı olan deriye de rahatlıkla yapılabilir. Hatta saçlar tam dökülmeden yapılan sıklaştırma adını verdiğimiz işlem ile daha iyi sonuçlar alındığı gözlemlenmiştir. Saçlar tam dökülmeden seyrelmiş saçları kurtarmak amaçıyla prp aşılamaları ve mezoterapi aşılamaları yapılmalıdır.

Mevcut saç var ise aradaki boşluklara girip, o kısımlara saç ekmek gerekir. Bu nedenle boşlukları tespit etme amacıyla yapılan kanal açma işlemi çok büyük önem taşır. Saçsız alan da işlem yapmak elbette daha kolay olur, fakat saçlı alanda başarı oranı daha yüksektir. Bu nedenle saç ekimi için saçların tamamen dökülmesini beklemeye gerek yoktur. Güncel saç ekim teknikleri ile DHİ yöntemi saç seyrekliği olan veya saçları tam dökülmemiş kişilere saç ekimini kolaylaştıran bir saç ekim yöntemidir.

Saç ekim var olan saçlara zarar verir mi?

Saç dökülmesi tamamlanmamış ve saç ekimine karar veren kişiler için öncelikle iyi bir ön değerlendirme yapılmalı ve var olan dökülmemiş saçlar zarar görmeden saç ekimi uygun mu değil mi kontrolü yapılmalıdır. Tam dökülmemiş olan saçlarının zarar görmemesi için kesinlikle iyi değerledirme şarttır. Hatta çoğu kişi için bizim ön görümüz saçları tam dökülmemiş ise var olan saçlarının zarar görebilme ihtimaline karşı saç ekimlerin vaz geçirmek olmaktadır.

Saç ekimi kişinin ense bölgesinden alınan kıl köklerinin, istenilen başka bir bölgeye nakil işlemidir. Böylelikle yine kişinin kendi saçından kıl kökü alınarak çoğaltılmaya çalışılır. Ense bölgesinde bulunan saç kökleri yönü ve çıkış sebebi ile alınan saçların yerleri ve izleri belli olmamaktadır.

Seyrek olan alan istenildiği kadar sıklaştırılabilir. Fue tekniği ile yapılan işlemlerde saçların zarar görmesi minimuma iner. Kesici aletle kanal açmak yerine DHİ yöntemi ile saç ekimi yapmak var olan köklere ve kökleri besleyen kılcal damarlara zarar vermeden saç ekimine olanak sağlamaktadır.

Saç ekimi yapılmadan önce saç köklerinin yerleştirileceği kanalların açılması sırasında mevcut saçların gövde ya da köklerine istenmeden zarar görebilmesi olasılığı her zaman vardır. Bu yüzden cilt altındaki bir seviyede de zarar gelmemesi için dhi yöntemi ile saç ekimi sıklaştırması yapılır. Bu durumda var olan saçlar zarar görmez ve uzamaya devam eder. Çünkü saç kökleri güçlü ve dayanıklıdır.Yalnızca kanal açma işleminde kan dolaşımına zarar verebilecek büyükçe bir hasar sonucunda kalıcı saç kayıpları görülebilir. Teoride olabilirliği vardır ama pratikte çok az rastlanan bir olaydır.

Saç ekimi yapılan bölgede kişinin mevcut saçlarına zarar vermemek çok önemlidir. Tecrübeli, işin ehli merkezlerde yapıldığında, saç köklerine zarar vermeden sıklaştırma mümkün olabilir. Var olan saçların zarar göreceğini düşündüğümüz durumlarda zaten real hair saç ekim merkezi olarak bu tarz saç ekimleri yapmamaktayız.