Saç Ekimi Sonrası Sıkça Sorulan Sorular

Saç ekimi öncesi ve sonrası genel olarak merak edilen bir süreçtir. Saç ekimi yaptırmış veya yaptırmayı düşünen herkesin merak ettiği sıkça sorulan sorular vardır. Genel olarak saç ekimi merkezleri saç ekimi sonrası oluşabilecek süreçler nasıl gerçekleşir bu konuda saç ekimi düşünen veya yaptıranları detaylı bilgilendirmesini yapmaktadır.

Ama saç ekimi yaptırmış olan kişiler veya saç ekimi düşünenler saç ekim uzmanları tarafından anlatılanlardan daha da fazla bilgi almak istemektedirler. Hatta bu yüzden saç ekimi yaptırdıkları merkezleri değil başka saç ekim merkezlerini arayarak bile bilgi alan ve kafalarındaki soruların cevaplarını arayanlar mevcuttur. Yazımızda saç ekimi sonrası hakkında geniş ve detaylı bilgi vermeye çalışacağız.

Real Hair Center saç ekimi merkezi olarak bizde saç ekim yapılan herkese saç ekim sonrası neler yapmalıyız, neler yapmamalıyız konusunda talimatlar vererek olası süreç hakkında detaylı bilgi vermekteyiz. Yazımızda da en çok sorulanları sizler için hazırladık.

Saç Ekiminde S.S.S. ve Cevapları Nelerdir?

 • Saç ekimi sonrası şişme veya morluk olacak mıdır?

Şişme veya morluk genel olarak oluşmaz fakat lokal anestezi etkisi şişkinlik hissi verebilir. Ama nadir olarakta bu tarz sorunlarda oluşabilir. Saç ekimi sonrası şişlik ve morluk oluşmaması için önerilen ve verilen ilaçları dikkatli ve zamnında kullanmalısınız. Saç ekiminden sonra şişlik veya morluk oluşma oranı %1 civarındadır. Genelde şeker hastalarında daha fazla görülmektedir.

 • Şişme veya morluk olursa neler yapmalısınız ?

Şişme veya morluk çok nadir görülür ve görülmemesi durumunda verilen ilaçlar ve talimatlara uyulduğunda çok kısa sürede geçmektedir. Soğuk uygulama çok işe yarar ve daha hızlı iyileşme sağlamaktadır. Oluşan olumsuzlukları hızlı bir şekilde saç ekim merkeziyle paylaşmalısınız. Ek  önerileri olabilmektedir.

 • Saç ekimi sonrası enfeksiyon oluşabilir mi?

Saç ekimi cilt altı uygulaması olup genel olarak çok nadir enfeksiyon gelişebilir. Zaten işlem sonrası antibiyotik kullanımı yapılacağından büyük boyutlarda enfeksiyon gelişmemektedir. Çok küçük veya yüzeysel olarak enfeksiyon olma olasılığı %2 civarındadır.

 • Saç ekimi sonrası ekim yapılan saçlar dökülür mü ?

Evet saç ekimi yapıldıktan sonra ekim yapılan saçlar birinci ayla üçüncü ay arasında kesinlikle dökülür. Bu korkulacak bir durum değildir. Olması gereken normal bir süreçtir. Bu süreçte bazen ekim yapılan saçlar şok dökülme ile birinci ayın sonunda da hızlıca dökülebilmektedir. Fakat saçların dökülmesi normal olarak karşılanır ve saç hücreleri cilt altında kalmaya devam ettiği için ilerleyen süreçlerde çıkmaya başlayacaktır.

 • Ekim yapılan saçlar dökülürse nasıl çıkacaktır?

Saçların işlem sonrası kendileri dökülse bile kök hücreleri cilt altında kalacağından dolayı çıkmaya ve uzamaya devam edecektir. Zaten cilt altına yerleştirilen her saç kökünün belirli bir kuluçka dönemi olacaktır ve bu kuluçka dönemi kişiden kişiye değişebilmektedir. Ortalama kuluçka süresi 3 aydır ve ekim yapılan saçların kalıcı olarak çıkmaya başlayacağı dönem 3. aydan sonra oluşur.

 • Saç ekimi sonrası cinsel ilişki yapılır mı?

Saç ekimi sonrası ilk 10-15 gün saçlara zarar gelebileceğinden dolayı cinsel ilişki önerilmez ama sonrasında tabiki normal yaşantınıza dönebileceksiniz.

 • Saç ekimi sonrası ne zaman spor yapılabilir ?

İlk 3 ay kesinlikle ağır sporlar yasaktır. Saç ekimi sonrası hafif sporlar 1.ay sonrası ve ağır sporlara ise 3. Aydan sonra yapıbilabilir.

 • Saç ekimi sonrası işe ne zaman başlanabilir?

Dilerseniz saç ekimi sonrası 3. günden sonra işe başlanabilir. Ama genel olarak önerimiz saç ekimi sonrası 10. Günden sonra işe başlanması yönündedir. Fakat ilk 3 gün sonun da işe başlayan ve her hangi bir sorun yaşamayan oldukça çok insan vardır. 

 • Saç ekimi sonrası banyo ne zaman yapılabilir?

3. Günden sonra yapabilirsiniz üstelik dikkat etmeniz gereken tek şey saçlara darbe gelmemesi ve çok sıcak su kullanılmamasıdır. Zaten saç ekim sonrası düzenli olarak ilk 15 gün saçları yıkamak gerekir ve saçlar yıkandıktan sonra banyoda yapılır saçlara dokunmadan.

 • Ekim yapılan saçlar ne zaman uzar?

Bu süreç kişiden kişiye değişse bile genel olarak 3. ay hiç saç ekilmemiş haline dönecektir. Bu süreç sizi hiç korkutmasın çünkü her saç ekiminin bir kuluçka dönemi vardır bu dönem ortalama olarak üç aydır. Saç ekimi sonrası kökler kuluçkada kalır ve bu sürede yenilen gıdalar saç köklerinin beslenmesini sağlar ve bu dönemde saç için iyi gelecek olan takviye vitaminler kullanılması çıkmaya başlayacak olan saçların daha kuvvetli olmasını sağlayacaktır. Saç ekimi sonrası altıncı aydan sonra saçlar çıkmaya ve uzamaya başlar.

 • Saç ekimi sonuçları garantili midir?

Aslında sağlık alanında uygulanan hiç bir tedavi yönteminde %100 yada garanti diye bir uygulama yoktur. Saç ekim yöntemlerini ve yıllardır yapılan bu uygulamanın sonuçları ve istatistikelerine göre ekilen saçın çıkmama oranı sadece %3 seviyesindedir.. Bu yüzden saç ekimleri garantilidir denilebilir.

Saç ekimi ve sonrası hakkında daha fazla veya aklınıza takılan diğer tüm soruları saç ekimi danışma hattımızdan öğrenebilirsiniz