SAÇ EKİMİ SONRASI DONÖR BÖLGE

Saç ekimi sonrası donör bölge saç ekimi yaptırmak isteyen kişiler için, özellikle bu bölgenin iyileşme süreci, operasyon sonrasında ağrı, acı ve donör bölgede kalıcı iz oluşumu ihtimali gibi konular açısından oldukça önemlidir ve saç ekimi yaptırmayı düşünen bir kişi, saç ekimi sonrası donör bölgenin durumu ve bu bölgenin iyileşme süreci ile ilgili de bilgi sahibi olmak ister.

Saç ekimi sonrası donör bölge ve operasyon sonrasında bu bölgede iyileşme süreci ile ilgili bilgilere geçmeden önce, saç ekimi ile ilgili çok kısa bazı hatırlatmalar yapmakta fayda var.

 • Saç ekimi yalnızca kişinin kendi kıl köklerinin farklı bir alana nakledilmesiyle yapılmaktadır.
 • Saç ekiminde nakil edilecek olan kıl köklerinin alındığı bölgeye donör bölge denir.
 • Donör Bölge kafa arkası bölüm, çene altı sakal bölümleri ve göğüs bölümündeki kıllı olan alanlar olarak kullanılabilir,
 • Saç ekiminde en sık kullanılan donör bölge, ense bölgesidir.
 • Ense bölgesindeki saç kökleri diğer bölgelerdeki saç köklerine nazaran çok daha dayanıklıdır ve özellikle erkek tipi dökülme çeşidinden etkilenmez.
 • Saç ekimi öncesinde ve sonrasında PRP, saç mezoterapisi gibi kolay uygulanan saç güçlendirici yöntemlerden faydalanılabilir.
 • Ense bölgesindeki saç köklerinin zayıf ve yetersiz olması gibi durumlar da doktorunuz saç ekimi için farklı bir donör bölge kullanmayı önerebilir, tercih edebilir.
 • Saç ekimi sonrası uygulanan PRP saç tedavisiyle vakit kaybetmeden kıl köklerinizde canlanma ve yenilenme başlatılması saçların çok daha hızlı ve gür büyümesini sağlar.

Saç ekimi operasyonları iki temel aşamadan meydana gelmektedir;
Greftlerin toplanması” ve “greftlerin ekilmesi

Saç ekimi sonrası donör bölge nin iyileşme hızı ve durumu “greftlerin toplanması” işleminin hangi teknikle ve nasıl yapıldığıyla birebir bağlantılıdır.
FUE yönteminde, saç kökleri tek tek, dikişsiz bir şekilde toplandığı için ense bölgesinin iyileşme hızı çok daha çabuk gerçekleşirken ve yara dikiş izi kalmazken, daha eski bir yöntem olan FUT yöntemi ile yapılan ekimlerde, saç ekimi sonrası donör bölge çok daha zor iyileşir ve ense bölgesinde bir dikiş izi kalır.

Saç Ekimi Sonrası Donör Bölge Ne Zaman İyileşir?

Saç ekimi sonrası donör bölge de iyileşme sürecini anlatırken, en son saç ekimi yöntemi olarak kabul edilen ve günümüzde en yaygın kullanılan teknik olan FUE tekniği ile yapılan saç ekimi sonrası donör bölge de iyileşme sürecinden bahsedeceğiz.
FUE yöntemiyle yapılacak olan saç ekimi esnasında, saç köklerinin çevresi micromotor adı verilen bir cihaz yardımıyla gevşetilir ve folikülleriyle birlikte greftler halinde toplanır. Bu işlem, 0,07 ile 0,09 mm çapında çok küçük kesici uçlar ile gerçekleştirildiği için işlem sonunda ense bölgesindeki bu alanda, ekim yapılacak greft sayısı kadar minik kesik meydana gelmiş olur.
Greftlerin toplanması işleminin ardından ekime geçilmeden önce donör bölgeye pansuman yapılarak, bu bölge bandajlanır ve toplanan greftlerin ekilmesinin ardından saç ekimi operasyonu tamamlanmış olur.

Saç ekimi Sonrası Donör Bölge İLK 3 GÜN

Saç ekimi sonrası bandajlanan ense bölgesi 3 gün boyunca bandajlı kalacaktır. Bu süreç, FUE yöntemi ile yapılan ekimlerde istenilen iyileşmenin gerçekleşmesi için yeterli olacaktır.

İlk gün, hastaneden ense bölgesinde bandaj ile ayrılan kişi lokal anestezinin süren etkisi sebebiyle çok ağrı sızı hissetmezken, belirli bir süre sonra ense bölgesinde zonklama diye tabir ettiğimiz hafif baskılar yaşayabilmektedir, bu durumun ortaya çıkmaması için doktor tarafından verilen ağrı kesiciler yalnızca ağrı olduğunda değil, doktorunuzun önerdiği sıklıkta düzenli bir şekilde içilebilir. Özellikle ilk 3 gün boyunca ağrı kesicinin düzenli kullanımı, saç ekimi sonrası ortaya çıkabilecek ağrıların önüne geçer.

Saç ekimi sonrası donör bölge bandajlı olduğu için, kişi sırt üstü yatabilmektedir yani saç ekimi sonrası bandajlı bölgenin üstüne yatılabilmektedir. Bu noktada bandajdan akalabilecek olan ödem ya da ortaya çıkabilecek hafif kanamalar karşısında leke olmaması için bir havlu üstüne yatmak ve yumuşak yastıklar kullanmak faydalı olabilir.

Saç ekimi sonrası ilk 3 gün, donör bölge ve ekim yapılan alan yıkanmaz. İlk yıkama ve donör bölgenin açılması 3-4 gün içerisinde doktorun belirlediği bir günde gerçekleştirilir.

Bandajlar açılana kadar geçen bu üç günlük süreçte, saç ekimi sonrası donör bölge konusunda hastaları endişelendiren bazı durumlar vardır;
Saç ekimi sonrası donör bölge de hafif kanamalar meydana gelebilmektedir, bandajınızın üzerindeki kan lekeleri sizi endişelendirmesin ancak abartı bir durum olduğunu düşünüyorsanız donör bölgenin bir fotoğrafını doktorunuza göndermeniz ve ondan bilgi almanız uygun olacaktır.

Bandajın üzerine çıkmış sarımsı lekeler, operasyon esnasında rahat ekim yapılabilmesi için kafa derinizin hemen altına enjekte edilen serum sıvılarıdır. İlk 3 gün fazla ayakta dolaşmak ya da öne eğilmek bu sıvıların ödem oluşturacak şekilde alın bölgesine inmesine de sebep olabilmektedir. İlk 3 gün uzanarak istirahat etmenin faydalı olacağını unutmayın.

Saç Ekimi Sonrası Donör Bölge Ve Bandajların Açılması

Saç ekimi sonrasında ilk yıkama için saç ekimi merkezine gidilir, burada ekilen saçların kontrolü, ilk yıkama ve donör bölgedeki bandajların açılması işlemi gerçekleştirilir.

3-4 gün sonunda bandajı açılan ense bölgesindeki minik açık yaralar kapanmış ve iyileşme süreci başlamıştır. O bölgeye yapılan pansuman sonrasında donör bölgesi, tekrar bandajlanmaz ve açık bırakılır.

Bandajların açılmasının ardından bazı hastalarda saç ekimi sonrası donör alan kaşınabilmektedir. Bu gibi durumlarda donör bölgedeki kaşıntının geçebilmesi için avuç içi yardımıyla o bölgeye hafif baskılar uygulamak, parmaklarla hafif masajlar yapmak kaşıntının geçmesine destek olmaktadır.

 • Kıl köklerinizi hiçbir şekilde tırnaklayarak kaşımayınız…
 • Oluşan kabuklanmalar varsa asla yolmayınız.

Saç Ekimi Operasyonu Sonrası 10. Günde Donör Bölge

Saç ekimi sonrasında donör bölgedeki yara görünümünün tamamen iyileşmesi yaklaşık 10 gün kadar sürebilmektedir. Burada kişinin metobolik yapısı ve hücre yenilenme hızı oldukça önemlidir. Bazı kişilerde iyileşme çok daha hızlı meydana gelirken, bazı kişilerde biraz daha yavaş gerçekleşebilir.

Saç ekimi sonrası 10 gün, ense bölgesindeki minik yaralar iyileşmiştir ancak o bölge operasyon öncesi tıraşlandığı için saçlar yeterince uzamamıştır dolayısıyla saç ekimi sonrası 10 günde bile ense bölgesinde bir miktar iz, bir süre daha durmaya devam edecektir.

 • Bu süreçte ense bölgesine yapılacak olan masajlarla o bölgedeki kan dolaşımı hızlandırılarak, iyileşme sürecinin kısalması sağlanabilir.
 • Saç ekimi sonrası donör bölge de her alan aynı hızda düzelmez yani donör bölgedeki her nokta birbiriyle senkronize bir şekilde iyileşmeybilir. Eğer çarpma ya da bir kesik meydana getirecek bir durum ortaya çıkmadıysa saç ekimi sonrasında donör bölgede iyileşme hızından kaynaklı olarak ortaya çıkan görüntü farklılıkların zamanla kapandığını göreceksiniz.
 • Bu süreçte, donör bölgede hissizleşme ve uyuşukluklar donör bölgede zaman zaman uyuşukluklar olabilir, his kaybı ve uyuşukluk hissi bazı kişilerde yaşanmazken bazılarında 1-2 ay sürebilmektedir ancak geçici bir durumdur.

Saç ekimi sonrası donör bölge,  özellikle saç ekimi teknolojilerinde yapılan yenilikler, yeni cihaz ve yöntemler sayesinde artık çok daha hızlı bir şekilde iyileşmektedir. Saç ekimi sonrası donör bölge nin hızla iyileşmesini ve sorunsuz bir şekilde eski görünümüne kavuşmasını sağlamak için doktorunuzun önerilerine mutlaka uymalısınız.