Saç ekimi işleminden sonra beslenme konusunda saç ekimi yaptıran hastanın yapması gereken bazı görevler vardır. Saçları koruyabilmek adına, saç ekimi operasyonundan sonra beslenme konusunda dikkatli davranmalı, saç için faydalı olabilecek besinler tüketmelidir.

Saç köklerinin sağlıkla büyümesi ve iyi görünmesi için alınan vitamin ve minerallere dikkat edilmesi gerekir. Çünkü beslenmenin düzenli olmasıyla birlikte saç kökleri beslenir ve daha iyi şekilde büyür. Bu durum köklerdeki kayıpların da en aza indirgenmesine yardımcı olur.

Saç ekiminden sonra bol bol sıvı tüketilmelidir. Meyve suyu çay da olabilir. Tuzlu yiyecek ve içeceklerden mümkün olduğunca uzak durulmalıdır, çünkü vücut saç ekim operasyonundan sonra ödem oluşturabilir ve bu dönemde tuz tüketilmesi ödemi daha da artmasına sebebiyet verebilir. Paketlenmiş yiyecekler, şeker ve tuz bazlı besinler kan şekerine zarar verdiğinden uzak durulmalıdır. Alınan bol sıvı ile beraber ödemin vücuttan atılması kolaylaşır. İçeriğinde demir ve çinko bulunan besinler saçların büyümesini hızlandırır.

Sağlıklı beslenme alışkanlığının olması, saç ekim işleminden sonra karşılaşılabilecek sorunların en az seviyeye inmesine olanak sağlar. Saç ekimi operasyonundan sonra düzenli bir beslenme planı oluşturulmalı, sebze, meyve, et tüketilmelidir. Protein ağırlıklı besinler saçlara iyi gelmektedir. Saç sağlığı bakımından düzenli bir besin sistemi oluşturulmalı, gıda çeşitliliğine de önem verilmelidir.

Sigara ve Alkol Tüketiminin Saçlara Zararı Nelerdir?

Vücuttaki oksijenin azalmasına neden olan sigara, kanın akışını da yavaşlatarak kanın dokuları beslemesini engellemiş olur. Kanın kalitesinin düşmesiyle beraber saç kökleri canlılıklarını kaybeder ve kolayca dökülmeye başlar. Bu nedenle saç ekiminden sonra sigara kullanımı bırakılmalıdır. Bırakılamıyorsa bile en azından maksimum düzeyde azaltılmalıdır.

Saç ekimi sonrası özellikle 1-2 hafta kullanılması gereken ilaçlar verilir ve bu ilaçlar düzenli kullanılmalıdır. Aksi durumda istenmeyen komplikasyonlar olabilir. Özellikle ilaçlarla birlikte tüketilen alkol toksik etkiye neden olabileceğinden en azından saç ekim sonrası 15 gün tüketilmemelidir.

Ağır Diyetlerin Saçlara Ne Gibi Zararı Vardır?

Saçların beslenmesi ve canlı olabilmesi için yenilen ve içilen besinlerin değerleri çok önemlidir. Eksik besin alınan diyetler insan vücudunda olumsuzluklara sebep olur. Çünkü doğru gıdalar kanı ve saç köklerinin beslenmesini sağlar. Vücut direncinin düşmesi, saç köklerinin yenilenmesini de olumsuz etkiler. Saçlar beslenemez ve dolayısıyla sağlıklı bir sürecin oluşmamasına sebebiyet verilir. Bu yüzden diyet dönemi ile saç ekim dönemi aynı döneme getirilme daha iyi olabilir.

Saç Ekim Sonrası Vitamin Takviyesi

Saç ekimi cilt altı uygulama yani basit bir uygulama gibi olsada her zaman iyi bakım işlem kalitesini artıracaktır. Bunun için saç ekimi sonrası 1.ay dolduktan sonra özellikle multi-vitamin denilen karışım vitamin guruplarından 3 ay kadar kullanılması ekim yapılan saçların kaliteli üremesine yardımcı olacaktır.

Saç ekim sonrası günlük beslenmeye ek olarak tabiki vitamin takviyesi önermekteyiz.