Bu yazımız kanser hastalığına yakalanan ve bu yüzden kemoterapi tedavisi görürken saçlarını kaybeden dostlarımız içindir. Öncelikle tüm ekibimiz olarak geçmiş olsun diyor acil şifalar diliyoruz. Kemoterapi zorlu bir süreçtir. Bu süreçte saç kaybı olucağı kemoterapi tedavisi görenlere bildirilir.

Kemoterapi sırasında belkide en fayalı tedavi destek ve moraldir. Bu yüzden saç kayıpları ve saç dökülmeleri sonucu görüntü moral bozucu bir hal aldığından dolayı aynaya akmak istemeyebilirler. Fakat süreci iyi analiz edip iyi bilgilendirme ile bu durumu pozitife çevirmek mümkündür. Öncelikle kemoterapinin ortalama ne kadar süreceği iyi değerlendirmeli bu süreçte sürekli olarak saç dökülmesine maruz kalmamak için tedavi başlamadan gerekirse saçları kazıtmak daha doğru bir hareket olabilir.

Ama durun kesmeden önce veya dökülmeden önce sizde bu saçları bağışlayarak kemoterapi sürecindeki diğer hastalara destek olabilir özelikle ihtiyacı olanlara büyük moral desteğinde bulunabilirsiniz. Aynı şekilde sizde saçları kestirmeden plan yaparak geçici saç protezi ayarlamanızı önermekteyiz.

Kemoterapi uygulama süresince saçsız kalmayın

Yazımızın başında da değimiz gibi kemoterapi tedavisi maalesef saçları dökmektedir. Ama böyle bir dönemde önemli olan saç dökülmesi değil genel sağlığımızı korumaktır. Bu yüzden saç dökülmesi bu dönemde kafaya takılmamalıdır. Daha önemli olan ve ilk önceliğimiz sağlığımız olmalıdır.

Kemoterapi tedavisi başaralı sonuçlandığında ve kansere karşı galip gelindiğinde zaten önceki saçlar daha kuvvetli şekilde çıkmaya ve uzamaya başladığını göreceksiniz. Kemoterapi olumlu sonuç veren ve kanseri yenen her 100 hastadan 99’unun saçları tedavi sonrası geri gelmektedir. Bu unutulmamalı ve asla saç dökülesini sorun etmemeniz gerekir.

Kemoterapi tedavisi sonrası saçlar geri gelmez ise ne yapılmalı?

Kemoterapi tedavileri görenlerin genelde saçları geri gelmekte ve önceki halini aldığı gözlemlenmiştir. Yinede bazı kadın ve erkeklerin saçların bazı bölgelerinde kısmi olsada saç geri gelmeyebilir lokal olarak saç çıkmayabilir. Böyle durumlarda bu saçları tamamlamak tabiki mümkündür. Saç ekimi ile lokal olarak saç çıkmayan yerler tamamlanabilir.

En çok sıkıntı genelde kuşlarda görülmektedir. Kemeoterapi sonrası saçları çıksada kaşlarının çıkmadığında şikayetçi olan kişilerin sayısı oldukça fazladır. Bu durumda da kaş ekimi ile zarar görerek çıkmayan kaşların sorunları giderilebilmektedir.