Dhi Saç Ekimi Nedir?

Dhi saç ekiminde, klasik saç ekimlerinde var olan saç köklerinin yerleştirileceği kanalların açılmadan saç ekimi yapılmasına olanacak sağlayan yeni yönteme Dhi Saç Ekimi denir. Saç ekimlerinde sistem ve uygulama şu şekilde gerçekleşmektedir. Önce Fue yöntemi ile kökler alınır daha sonra bu köklerin yerleştirileceği kanallar açılır ve açılan kanallara saç kökleri yerleştirilir.

Dhi saç ekimindeki amaç ve bu yöntemin çıkış süreci ise şöyle tabir edilebilir. Saç ekiminde Kanal açma işlemleri olmadan saç ekimi uygulanması ve bu sayede daha az darbe, daha hızlı iyileşme elde etmektir. Ama her ne kadar bu yöntem bu amaçla yapılmaya başlansa bile önceleri onlarca olumsuz tecrübeler gerçekleşmiş hatta bir dönem ortadan kalmıştı ki güncellenen Dhi yöntemi ile son formuna ulaşmış durumdadır.

Dhi saç ekimlerinde Fue yöntemi ile kökler alındıktan sonra kanal açma işlemi yapılmadan direkt olarak saç kökleri cilde yerleştirilir.Kanallar olmadan saç ekimi nasıl mı yapılıyor yada bu yöntem daha mı iyi gibi sorular aklınıza geliyor olabilir. Hepsini bu yazımızda detaylıca tek tek açıklama çalışalım.

Önelikle saç ekiminde kök alımı yani greftler sadece fue yöntemi ile alınabilir bunun bir alternatifi günümüzde maalesef mümkün değildir. Fue nedir, fue işleminin tarihi ve Fue yöntemine dair tüm sorularınıza da Fue nedir yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Dhi Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

Dhi saç ekiminin tam ve doğru anlatmaya çalışacağız ve var olan bilgi kirliliğini oradan kaldırmaya çalışacağımız bu yazımızı lütfen dikkatlice okuyunuz. Maalesef bazı saç ekim merkezleri DHİ yöntemi ile saç ekimini çok farklı anlatmakta ve saç ekimi düşünenleri hem yanlış bilgilendirmekte hemde bu yanlış bilgilerle rant sağlamaya çalışmaktadır.

Dhi yönteminin diğer saç ekim yöntemlerine göre tek farkı kanal açılmadan yapılıyor olmasıdır. Bunun dışında uygulanan hemen her şey aynıdır. Dhi saç ekim tekniğinde uygulama yapılışı şekildedir,

Dhi saç ekimi önceki saç analizi yapılır ve ekim yapılacak alanın planlaması yapılır. Planlama sonrası saç ekim uzmanı ekilecek olan bölgesi işaretler ve ortalama ekilecek greft sayısının planını oluşturur. Oluşan plan sonrası ekim yapılacak bireyinde onaylaması ile önce kan alınır ve bazı testlere bakılır bakılan kan testlerinde sorun çıkmaması durumunda donör bölge lokal anestezi veya sedasyon yöntemi ile ağrı duyulmayacak hale getirilir.

Tam ağrısız ve konforlu bir ortam oluştuktan sonra Fue yöntemi ile planlanan greft sayısı kadar saç köklerinin alımı yapılır. Alım yapılan greftler özel losyonda soğutulma işlemine tabi tutulur ve bu işlem sonrası belki küçük bir mola verilebilir. Mola sonrasında saç ekim uzmanı ve yardımcıları Dhi yönteminde kullanılacak olan Dhi kalemlerinin içlerine saç köklerini yerleştirerek ekim yapılacak olan bölgeye doğal saç yönünde ekime başlar.

Dhi yöntem ile doğal saç saç yönünde ekimler başlar. Klasik saç ekiminde aynı anda 3 saç ekim uzmanı saç ekebilirken, Dhi yönteminde sadece bir saç ekim uzmanı saç ekebilmektedir. İşlem bu şekilde devam eder ve cm kareye yaklaşık 50 civarında saç kökü ekilebilir. Dhi saç ekimi ortlama olarak 7-8 saat sürer ve işlem sonrası prosedür klasik saç ekimleri ile aynıdır.

Dhi Saç Ekimi Avantajları

Dhi Saç Ekimi Avantajlarını şu şekilde anlatmak mümkünüdür;

 • En yeni saç ekimi tekniğidir,
 • Traşsız saç ekimine olanak sağlar,
 • Traşsız sakal ekimine olanak sağlar,
 • Dhi ile Hızlı iyileşme görülmektedir,
 • Çok yoğun saç ekimine olanak sağlar,
 • Dhi tekniği ile saç sıklaştırması yapılabilir,
 • Bölgesel kellik durumlarında özellikle önerilmektedir,
 • Kanal açılma işlemi olmadan saç ekimine olanak sağlar,
 • Dhi yöntemi hem kaş ekimi, hem sakal ekimi hemde Saç ekimine uygulanabilir,

Dhi Saç Ekimi Dezavantajları Nelerdir?

Dhi Saç Ekimi Dezavantajlarını şu şekilde anlatmak mümkünüdür;

 • Dhi saç Ekimi daha pahalı bir saç ekim tekniğidir,
 • Dhi yöntem ile Ekim yapılacak greft sayısı sınırlıdır,
 • Saç ekim süresi normal saç ekimine oranla daha uzundur,
 • Dhi yönteminin Çok az saç ekim merkezinde yapılabiliyor olmasıdır,
 • Çok yoğun saç ekimi yaılabilirken yoğunluğa bağlı olarak nekroz gelişebilir,

Dhi Saç Ekimleri Hakkında Sorularınız

Dhi saç ekimi hakkında veya diğer konular hakkında aklınıza takılan sorular için yazımızın altına yorum yapabilir veya hızlı iletişim kurarak aklınızda var olan soruların cevaplarını bulabilirsiniz. Yazımızıda umarız sizlere yardımcı ve aydınlatıcı bilgiler vermişizdir.