Corona virüsü saçları döker mi?

Korona virüsü – Covid-19 maalesef tün dünyayı etkisi altına aldı ve çok farklı erkiler ile kendini göstererek milyonlarca kişiyi hasta etmiştir. O kadar çok değişik etkisi oldu ki insanların aklına Covid-19, türkçesi korona virüsü saçları döker mi veya saçlar üzerinde olumsuz etkisi var mı gibi sorular akıllara gemeye başlamıştır.

Ayrıca yine korona virüsünün aktif olduğu bu dönemler de daha fazla saç dökülmesini hissettiğini söyleyerek acaba bu yüzden mi saçlarım zarar görüyor ve saçlarım dökülüyor, korona virüsümü oldum test yaptırsam pozitif çıkar mı gibi yüzlerce soru almış bulunmaktayız. Bu yazımızı da bize gele sorular için dünya basını ve dünya sağlık örgütüWHO ) yayınları araştırılmış olup tüm yayınlarını ve bilimsel duyurularını sizler için takibe aldık.

Corona virüsü belirtileri

Saç dökülmesi korona virüsü belirtisi mi veya saçlar üzerinde nasıl bir etkisi var diye yapılan araştırmamız da gördük ki korona virüsün kişiden kişiye değişen ve en çok görülen etkileri sırasıyla şu şekildedir.

En yaygın belirtileri; Yüksek ateş, Yorgunluk hissi ve öksürük,

Genel olarak pozitif çıkan hastane yatışı gerekmeyen kişilerdeki belirtileri; aşırı derecede ve geçmeyen baş ağrısı, mide bulantısı, tat duyusunda ve koku alma duyusunda azalma, kuru öksürük, boğaz ağrısı, ciltte döküntü, saç diplerinde döküntü, 

Hastane yatışı gerektiren ciddi belirtileri; Nefes darlığı, göğüste ağrı ve baskı hissi, konuşma ve hareket kaybı,

Sizde yukarıdaki belirti veye belirtilerden bir kaçını görüyorsanız lütfen linke tıklayarak sağlık bakanlığı korona virüsü online testine katılabilirsiniz. Online covid-19 testi için tıklayınız.

Yukarıda saydığımız belirtilerde görüldüğü gibi saç dökülmesi üzerine bir etkisi gözlenmemiştir. Fakat burda dikkat edilmesi gereken yer bizce ciltteki döküntü olayıdır. Saçlar cilt altında kan ile beslensede kafa derisinin temiz ve nefes alabiliyor olması ile daha sağlıklı olacaktır. Bu yüzden ciddi seviyede saç diplerinde döküntü saçların iyi beslenmesini engelleyebilir ve buna bağlı saç kayıpları olabilir.

Dünya üzerinde korona virüsü pozitif olup kesin olarak saç dökülmesi yaşayan kişi sayısı şuan için yoktur. Aynı şekilde korona yüzünden hastaneye yatan ve hastalığı yenerek taburcu olan bazı kişilerde saç renginde değişim olduğu tespit edilmiştir. Uzmanlara göre bu durumda geçici bir sorun ve bir süre sonra saçların eski rengine döneceği belirtilmiştir.

Saç dökülmesi problemleriniz ciddi seviyede değil ise evde kalarak kendi sağlınızı korumayı önermekteyiz. Genel sağlımız saç sağlığından daha önemli bunu unutmamak gerekir.