Erkeklerde özel olan ve sadece erkeklerde olan yüzdeki kıllara sakal ismini vermekteyiz ve sakallar bazen doğumsal bazende sonradan olmak üzere sorunlar ortaya çıkabilir. Sakal ekimi tıpkı saç ekimi gibi kafadan alınan saç köklerinin sakal olmayan yerlere ekilmesidir.

Sakal ekiminin saç ekiminden farklı bir yönü yoktur. Saç ekiminde uyguladığımız tüm teknikler aynı şekilde sakal ekiminde de geçerlidir. Sakal ekimleri klasik sakal ekimi, safir teknikle ve dhi teknikle yapılabilmektedir. Tabi sakal ekimi saç ekimlerine oranla biraz daha ağrılı olabilmekte fakat şimdi sadeasyonlu sakal ekimi ile asla ağrı olmadan sakal ekmek mümkündür.

Sakal ekiminde hiç sakalı olmayan birine ortalama olarak 4000 greft ile muhteşem yoğunlukta sakal oluşması için yeterli gelmektedir. Sakalları olan ve daha çok ve yoğun sakal isteyenlere sıklaştırma veya yoğunluk katmak içinde sakal ekimi yapılabilir. Bu durumda ekilecek sakal sayısı değişebilir.

Sakal Ekimi Nasıl Yapılır?

Sakal ekimi yapabilmek için sakal bölgesine ekilecek kök sayısının alınabileceği bir bölgenin var olması gerekir. Bu kök alınacak bölgelerde öncelik saçtır ve kafa arkası bölüme bulunan saçlardır. Kafa arkasında bulunan donör bölgedeki saç kökleri en verimli köklere sahip saçlardır. Saç ekiminde de sakal ekiminde de öncelik kafa arkasında var olan saç kökleridir.

Eğer kafa arkasından alıcak saç kökü yok ise yada sakal ektirecek kişinin göğüs kılları uygunsa sakal ekimi için kökler göğüs kıllarından da temin edilebilir. Sakal ekiminde kullanılmasını istediğiniz tekniği kendiniz de seçebilirsiniz. Sadece sıklaştırma yapılacaksa Dhi yöntemi ile sakal ekimi önermekteyiz. Böylelikle traşsız sakal ekimide yapılabilir.

Sakal ekim süreci şu şekildedir:

  • Önce planlama yapılır,
  • Lokal anestezi uygulanır,
  • Fue ile kökler alınır,
  • Sakal ekim bölgesine kanallar açılır,
  • Greftler ekilir ve sakal ekimi sonlanır,

Sakal Ekimi Sonrası

Sakal ekimi sonrası bazı dikkat edilmesi gereken kurallar vardır ve bu kurallar talimat olarak sakal ekilen kişilere verilir. Ayrıca sakal ekimi sonrası kullanılması gereken ilaçlar vardır ve bu ilaçlarda talimat halinde sakal ekimi yapılan kişilere verilir. Sakal ekimi sonrası ilk 15 gün en önemli süredir ve bu süre kesinlikle azami dikkat gerektirir.

15 gün geçtikten sonra artık rahat olan süreç başlar. Genelde sakallar ekim sonrası 1.ayda dökülür ve 3.aydan sonra tekrar çıkmaya ve uzamaya başlar ve ömür boyu kalıcıdır.