Saç ekimi, kellik oluşan bölgelere saçlı bölgelerden saç kökü almak ve bu saç köklerinin naklinin sağlanarak ekilmesine denir. Kellik sorunu yaşayan kişilere saç ekimi yapılabilir. Saç ekimi genel olarak sadece Türkiye’de bu şekilde adlandırılmaktadır. Dünya ise saç nakli olarak isimlendirilmiştir. Sonuç olarak nasıl adlandırılmış olursa olsun Saç ekimiSaç nakliSaç dikimi – Saç Ekme hepsi aynı anlam taşımaktadır.

Saç ekiminin temelinde donör bölge çok önemlidir ve donör bölgeden kök alımı için 2 yöntem vardır. Kök diğer adıyla greft alımı için Fut ve Fue olarak adlandırılmış teknikler mevcuttur. Bu yöntemler saç kökünü donör bölgeden çıkartmak için kullanılır ve Güncel olarak fut yöntemi uygulanırlığını kaybetmiş durumdadır. Güncel ve tüm dünyada şuan kök alımı için Fue Yöntemi tercih edilmekte ve daha uzun yıllar bu yöntemle devam edilecek gibi gözükmektedir.

Fut yönteminden vaz geçilmesinin sebebi saç ekimi sonrası ciddi enfeksiyonlar ve kalıcı yara izleri bırakmasıdır. Fue Yönteminde ise enfeksiyon neredeyse hiç görülmez aynı şekilde yara izide kalmamaktadır.

Saç ekim süreçleri

Yapılacak olan saç ekimi uygulaması kişiden kişiye değişiklikler gösterebilmektedir. Saç ekimi yapan ekibe, ekibin tecrübesine, kullanılan malzemelerin kalitesine, saç ekimi yapılacak olan kişilerin dokularına gibi değişik etkenlerin tamamıyla bir bütün oluşturmaktadır. Ortalama olarak birkaç ekim süresi 6-8 saat diyebiliriz.

Çok tecrübeli bir saç ekim uzmanı saatte yaklaşık olarak 1.000 greft (kök) nakli gerçekleştirebilir. Ortalama bir hesap yapılacak olursa bir ekim işlemi için minimum 2 saç ekim uzmanı görev yapmaktadır ve saatte 1.000’er kök ektiklerinde 4.000 saç kökü ekilecekse yaklaşık olarak 2 saat kadar sürmektedir. 4.000 saç kökü alımı (fue yöntemi) – 4.000 saç kökü yerleştirilmesi için gerekli kanalların açılması arada verilecek yemek molaları ile birlikte saç ekimi 6 saat kadar sürmektedir.

Peki çevremizden bazen duyuyoruz saç ekimi 12 saat sürdü ! Bu ne anlama geliyor? Daha mı iyi ?

Saç naklinde esas olan ve naklinin yapılacağı saç köklerinin hücrelerinin ölmemesini sağlamak olmalıdır. Buda fue yöntemi ile alımı yapılan greftlerin çok fazla dışarda kalmamasını sağlamamakla gerçekleşebilir. Alımı yapılan her saç kökü kesinlikle özel solüsyonlara konularak soğutulmaya başlanır.

Soğutma işleme saç köklerinin var olan hücrelerinin ölmemesini sağlamaktadır. Saç ekimi süresi bu yüzden çok önemli olmaktadır. 12 saat süren saç ekimlerinde nakil yapılan saç hücrelerinin canlılığı konusunda kesinlikle çok büyük şüphe duyulmalıdır. Saç nakli 10 – 12 saat sürmesi normal değildir. 

Sonuçlarının başarılı olacağıda şüphelidir.

Saç ekiminin detaylı anlatımına klasik saç ekimi yazımızdan ulaşabilirsiniz. Saç ekimi için aklınıza takılan sorularda destek birimimizle iletişime geçebilirsiniz. Saç estetiği ile ilgili daha fazla bilgi için estetik sitemizi ziyaret edebilirsiniz.